Tropické cyklony zabily v letech 1947 – 1980 téměř půl milionu lidí. Jsou tedy spolu se zemětřesením nejničivějšími přírodními katastrofami.
Cyklóny vznikají nad tropickými oblastmi oceánů, nejčastěji v pásmech mezi 5 až 20° severní a jižní zeměpisné šířky. Zpočátku malá bouřka postupující v pasátovém proudění posilována ohromným množstvím vlhkého vzduchu, který se vypařuje z teplého oceánu, se roztočí zemskou rotací a vyroste v ohromnou masu oblaků. Na rozdíl od mimotropické cyklony má mnohem menší rozměry (průměr kolem pár set km) a mnohem větší sílu způsobenou velkým tlakovým gradientem. Naopak v tzv. oku o průměru několika desítek km se vyskytuje jasná obloha se slabým větrem. Toto je způsobené silným sestupným prouděním vzduchu.
(snímek cyklony ze satelitu)
U tropických cyklón se rozlišují čtyři stadia:
- tropická porucha
- tropická deprese
- tropická bouře
- vrcholné stadium
Po vrcholném stadiu, když se bouře přesune nad pevninu, se cyklon začíná rozpadávat, protože již není zásoben tak vlhkým vzduchem z oceánu. Síla tropických cyklonů se určuje podle Saffirovy – Simpsonovy stupnice.
Pojmenovávání cyklónů
Tropické bouře se označují střídavě ženskými a mužskými jmény, která jsou abecedně seřazena. Tyto seznamy vypracovává Světová meteorologická organizace (WMO) a opakují se každých pět let, s výjimkou jmen nejničivějších cyklonů, která jsou vyjmuta.
Regionální označení tropických cyklónů
baguio - oblast Filipín
cordonazo - západní pobřeží Střední Ameriky a Mexika
cyklón - severní oblast Indického oceánu
hurikán - severní část Atlantského oceánu
tajfun - Jihočínské moře, Filipíny, Tichý oceán
willy-willy - jižní polokoule v oblasti Austrálie. Tropické cyklóny...
(hurikán Floyd)
(video - video o hurikánu Kathrina, který byl v roce 2005 v New Orleans, video - satelitní záběry hurikánu Kathrina )