Názvem SAHEL ( arabsky = břeh ) pojmenovali arabští kočovníci přechodné území mezi pouští a savanou. Sahel je též území, kde se stýká bílá rasa pasteveckých národů z afrického severu (Berbeři, Arabové) s černým obyvatelstvem střední a západní Afriky. Je to polopouštní území v Africe na jižním okraji Sahary, táhnoucí se napříč africkým kontinentem od Mauretánie na západě po Somálsko na východě. Povrch tvoří převážně suché savany a polopouště. Průměrná roční teplota se až s výjimkou hor pohybuje mezi 24-28°C, průměrné srážky 200-600mm.
Patří sem státy subsaharské Afriky:
Kapverdy, republika, Praia
bývalá portugalská kolonie, sopečné ostrovy, suché,teplé podnebí(pasáty), katolíci, dopravní základna, tuňáci, humři, banány, cement ze sopečného materiálu, sůl
Senegal, republika,Dakar
většina exportu tvoří rybolov a arašídy,závod Paříž-Dakar,Dakar je významným letištěm a přístavem
Gambie, republika, Banjul
v 80. letech tvořila konfederaci se Senegalem, rybolov ve stejnojmenné(Gambie) řece, arašídy
Mauretánie, republika, Nouakchott
bílí a černí Maurové(100% Muslimové),hlavně nomádští pastevci,rybolov, těžba železné rudy
Mali, republika, Bamako
pokračují nepokoje mezi černými Malijci a Tuarégy, tzv. Francouzský Súdán
Niger, republika, Niamey
obyvatelé koncentrováni na JZ u řeky, významná těžba uranu
Čad, republika, N´Djamena
do roku 89 na severu válka s bohatou Libyí, pohoří Tibesti(Emi Koussi 3415) na severu je nejvyšším pohořím Sahary, extrémně chudý stát, bavlník tvoří 90% vývozu
Súdán, republika, Chartúm
je největší stát Afriky(2,5mil km2), podmaňován Araby, Brity, Egyptem, trvá občanská válka, 570 etnik, 100 jazyků, bavlník, arabská guma
Etiopie, zvláštní zřízení podobné republice, Adrie Abeba
nebyla kolonií, zvláštní rasa(přechod bílé a černé),křesťané,velká armáda,extrémně chudý stát
Eritrea, zřízení podobné Etiopii, Asmara
odtrhla se od Etiopie v roce 1993
Džibutsko, republika, Džibuti
Assalská proláklina(-150), lov korálů a hub,sůl,doky a lodní překládka pro Etiopii a Somálsko
Somálsko, republika, Mogadišo
nejchudší stát Afriky, trvá občanská válka, v 90. letech vojska OSN a USA
(území SAHELu je na obrázku vyznačeno oranžově)
Pro tuto oblast je příznačné, že se zde v posledních desetiletích velmi změnily fyzicko - geografické podmínky, a to zejména co se týče podnebí. Oblast Sahelu jako jedna z mála na světě trpí v posledních 30-40 letech dlouhými periodami sucha, které se zde tak často nikdy nevyskytovaly. V důsledku změny klimatu dochází k rychlému rozšiřování největší pouště na světě – Sahary - tzv. desertifikaci. Následkem toho je prudký úbytek biologické produktivity a kvality půdy, což vede k vytváření krajiny podobné poušti. Rozšiřování Sahary dále napomáhají neustále se zvyšující stavy skotu, které nejenže vypásají vegetaci, ale svými kopyty narušují půdu a při období dešťů dochází k rozsáhlé erozi.
Pro oblast je typické střídání období dešťů a sucha, od 80. let však mnohokrát došlo k tomu, že se srážky prakticky neobjevily. Chudá vegetace je využívána jako zdroj energie(topení), náklady na chovy skotu, ovcí, koz a velbloudů jsou příliš vysoké(spásání, udupávání), přičemž jejich užitek je malý. Navíc se zde vyskytují občasné nálety sarančat, které jsou schopna zlikvidovat celou úrodu. Sahel se tak stává synonymem pro hladomory, země jsou nuceny potraviny dovážet a vzhledem k tomu, že prakticky všechny patří k nejchudším státům světa, jsou často odkázány jen na humanitární pomoc.
Dále tuto oblast spojuje přibližně stejná a ve většině států velmi špatná ekonomická situace.
Pro země tohoto pásu představuje hlavní hospodářskou základnu zemědělství. Nejlepší podmínky jsou na jihu(více srážek, řeky Gambie, Niger, Šari, zdroje Nilu). Pěstuje se hlavně proso, sorgo, kasava, sladké brambory, boby, rýže, jamy, seznam, podzemnice olejná, cukrová třtina, bavlník, datlová palma, na východě regionu i kávovník, pšenice, ječmen a kukuřice.
Životní úroveň obyvatelstva je nízká, příčinu lze(kromě přírodních podmínek) hledat v kolonizaci(většina zemí patřila do francouzského sektoru, Gambie, Súdán a sever Somálska byly britské, jih Somálska italský) a v situaci, která následovala cca. po roce 1960, kdy země získaly nezávislost. Problém je v tom, že na sahelu dochází historicky ke střetu arabské kultury ze severu(bílí vyznavači islámu) s kulturami původních černošských kmenů(byly obráceni pro křesťanství či vyznávají tradiční africká náboženství). Proto ve většině zemí došlo po odchodu kolonizátorů k vypuknutí občanské války, v některých zemích šlo i o střet levicových a pravicových sil(Etiopie). V posledních letech se politická situace leckde zlepšuje, ale ekonomické problémy přetrvávají.
Celá oblast je bohatá nerostnými surovinami, ale těžba není příliš rozvinuta-chybí kvalifikované síly, v regionu je nízká vzdělanost, gramotnost mnohde nedosahuje ani 50%(Čad, Somálsko), chybí stroje a technika, hustota dopravní sítě je nízká, většina silnic má nezpevněný povrch.