Nejčastějšími příčinami onemocnění v oblasti tropů jsou infekce získané nedostatečnou hygienou (jídlo, pití) a infekce přenášené hmyzem. Tyto infekce se mohou projevovat průjmy a zvracením (E. coli, salmonela, cholera, a parazité), horečkou (tyfus, toxoplasmóza) nebo poškozením jater (hepatitida).
Ghana je silně malarickou oblastí - doporučuje se užívání antimalarik a ochrana oděvem a repelenty. V Ghaně je poměrně vysoké riziko nákazy virem HIV, mezi místními prostitutkami je odhadována infikovanost HIV na 80-90%.
Riziko malárie je v turistických oblastech Filipín (Manila, Boracay, Mindoro) relativně malé, profylaxe antimalariky je na individuálním zvážení každého cestovatele.
V Mosambiku jsou doporučená očkování proti nemocem jako žloutenka, břišní tyfus, vzteklina, cholera, žlitá zimnice. Hrozí též nebezpečí malárie.
V Indii hrozí rovněž značné riziko nákazy malárií (kromě velkých měst a indických států Himácalpradéš, Džammú, Kašmír a Sikkim).
V Brazílii, vzhledem k rozšíření onemocnění žluté zimnice na celém území Brazílie, se doporučuje očkování proti této chorobě všem návštěvníkům země.
Druhy onemocnění:
Malárie:
je způsobena Plasmodii a jejich přenašečem na člověka je komár rodu Anopheles. Symptomy malárie jsou: horečka, tiky, dávení a křeče. Komplikace zahrnují i kóma a následné úmrtí, pokud není nemoc dobře léčena. Obzvláště rizikový je průběh onemocnění u dětí. Na malárii umírají ročně až tři miliony lidí, z toho 90% těchto lidí žije v Africe. V posledních letech se tradiční léčba ukazuje jako neefektivní, protože roste odolnost parazitů, navíc léčiva jsou pro rozvojové země příliš drahá. Důležitá je proto prevence - některé země dosud realizují postřiky kolonií komárů, což má ale katastrofální dopady na životní prostředí.
(virus Pasmodium - napadá střeva, rozšíření malárie - oblasti, ve kterých je malárie jsou vyznačeny červeně)
Žlutá zimnice:
je onemocnění přenášené komáry, které způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí. Jméno je odvozeno podle žloutenkového symptomu, který se objevuje u části nemocných. Onemocnění způsobuje arbovirus čeledi Flaviviridae. Od roku 1937 proti němu existuje vakcína, která poskytuje od asi 10 dnů po naočkování imunitu, přetrvávající cca 10 let.
Spavá nemoc:
je onemocnění člověka zapříčiňované prvokem Trypanosoma brucei a přenášené mouchou tse-tse. První příznaky připomínají chřipku. Následuje anémie a různé další potíže s krevním oběhem a vylučovací soustavou. V závěrečném stádiu dochází k halucinacím a výbuchům zuřivosti a totálnímu rozhození spánkového cyklu.
(moucha tse-tse, která je původcem tohoto onemocnění)